Krótki zarys szermierki na szable

32,90

Tytuł: Krótki zarys szermierki na szable

Autor: Józef Żytny

ISBN: 9788364296338

Rok wydania: 2020

„Nie myślę się tu zajmować opisywaniem pojedynczych przyborów; chciałbym tylko zwrócić uwagę na wybór stosownej broni. Szablą zbyt ciężką nie zdołamy wykonać subtelnych ruchów – szabla zbyt lekka bywa zarazem i zbyt giętką.”
Józef ŻytnyAutor, porucznik dyplomowany Wojska Polskiego, nauczyciel szermierki i gimnastyki przedstawia metodyczne założenia treningu szermierki szablą według systemu włoskiego. System ten obowiązywał na początku XX wieku na kursach wojskowych dla nauczycieli szermierki i gimnastyki.
Prezentowane na łamach tej publikacji techniki można porównać do staropolskiej sztuki
walki szablą. Dotyczy to przede wszystkim ruchu i cięć z nadgarstka, pchnięć oraz niektórych elementów walki. Zaletą tej książki było niewątpliwie to, że autor nie stosował terminologii niemieckiej, włoskiej i francuskiej, a posługiwał się odpowiednikami w języku polskim.
Popularność książki Józefa Żytnego spowodowała, że została ona wznowiona w 1908 roku we Lwowie nakładem Związku Polskich Gimnastycznych Towarzystw Sokolich, a obecnie oddajemy ją w ręce Czytelników w ramach programu „Ochrony zabytków piśmiennictwa sportowego”

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.