KRÓTKI ZARYS SZERMIERKI NA SZABLE

29,90

Autor: Józef Żytny

„Każdy system szermierki jest dobrym, ale umieć go potrzeba — najłatwiejszym zaś do wyuczenia się, jest zawsze system prosty i zrozumiały. Są to właśnie zalety, którymi metoda niniejsza poszczycić się może, a przyznać jej to musi każdy, kto miał sposobność bliżej ją poznać. Pokusiłem się więc tutaj o jej opisanie w nadziei, że przysłużę się może niejednemu z kolegów szermierzy. Wielu wyrażeń technicznych umyślnie nie spolszczyłem, bo chodzi mi o zrozumiałość, nie o słowa; zresztą, nie czuję w sobie powołania ani odwagi do tworzenia nowych wyrazów: pozostawiam to zdolniejszym od siebie.”
Autor, porucznik dyplomowany Wojska Polskiego, nauczyciel szermierki i gimnastyki przedstawia metodyczne założenia treningu szermierki szablą według systemu włoskiego. System ten obowiązywał na początku XX wieku na kursach wojskowych dla nauczycieli szermierki i gimnastyki.
Prezentowane na łamach tej publikacji techniki można porównać do staropolskiej sztuki
walki szablą. Dotyczy to przede wszystkim ruchu i cięć z nadgarstka, pchnięć oraz niektórych elementów walki. Zaletą tej książki było niewątpliwie to, że autor nie stosował terminologii niemieckiej, włoskiej i francuskiej, a posługiwał się odpowiednikami w języku polskim.
Popularność książki Józefa Żytnego spowodowała, że została ona wznowiona w 1908 roku we Lwowie nakładem Związku Polskich Gimnastycznych Towarzystw Sokolich, a obecnie oddajemy ją w ręce Czytelników w ramach programu „Ochrony zabytków piśmiennictwa sportowego”

Brak w magazynie

Oprawa: miękka
Liczba stron: 76
Format: B6
Rok wydania: 2021
ISBN: 9788366988026

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „KRÓTKI ZARYS SZERMIERKI NA SZABLE”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *